Človek sa musí rozhodnúť, či chce robiť alebo chodiť do roboty

Kubo dnes napísal o tom, ako sa zmenil. Rozhodol sa opustiť prestížnu pozíciu v Sygicu. Zhodou okolností spolu bývame a fakt zhodou ešte väčších okolností aj ja 1.5. opúšťam po viac ako roku kariéru projektového managera a idem naplno do vlastných vecí. Z pekného „platu“ idem do de facto ničoho.

Podľa mňa sa musí človek rozhodnúť. Či chce podnikať, alebo pracovať. Do kopy to proste nejde. Nikdy nebudete ani jednu z tých vecí robiť naplno. Je to nekonečný kruh toho, že chodíte do práce „pre peniaze“ a po príchode domov (s kusom šťastia aj popri) po robote si riešite aj svoje veci. Ale nerobíte naplno ani jedno. Nemáte kariéru, lebo tým nežijete a vlastne to nechcete robiť a zároveň nemáte čas na svoje veci, lebo chodíte do roboty 🙂

Ak chcete prísť o 17:00 z roboty a mať pokoj, nepodnikajte. Možno budete mať pekný, pohodový život.  Ak však chcete byť v práci stále, robiť kedy chcete, spať kedy musíte a čítať maily v každej situácii, podnikajte.

Hlavný rozdiel je v tom, že pri podnikaní si nemôžete povedať že:

 • nechce sa mi
 • hádam na to neprídu
 • konečne piatok

Pri podnikaní ráno vstanete a vravíte si

 • chce sa mi, lebo riešim svoje veci
 • musím to vyriešiť, lebo to zabrzdí ostatné veci
 • konečne v podnikaní neexistuje. Stále keď zatvoríte dvere sú tam iné, ktoré treba otvoriť.

Sám som si musel uvedmiť aj fakt, že ak chcem robiť veľké veci, musím nájsť parťáka. Toho som našiel a „už tu nie som sám“. Pochopil som, že sa treba podeliť a je rozdiel sám zarobiť 1000€ mesačne a mať celých 100% a zarobiť mesačne spoločne 50 000€ a mať z toho dajme tomu 10%.

Je pekné chodiť do práce, ktorá človeka baví. Robiť ju naozaj dobre, šéf je spokojný a ja prídem večer domov a mám pokoj. No je ešte krajšie robiť pre seba. Makať, tvoriť ale aj „trhať si vlasy“ a zatínať zuby. Hlavným rozdiel je, že ich zatínate pre seba. Robíte stále a veľa.

Avšak, podnikanie dáva flexibilitu v tom, kedy bude človek robiť. O 13:00 po obede vlete je potrebné niekedy kúsok vypnúť. To, že sa idete na hodinku kúpať šéfovi asi nevysvetlíte 🙂 … ale aj tak vás to dobehne, nebojte sa 😀

Som zvedavý, či mi to vydrží. V práci sa človek veľa naučí, ale stále platí to, že ak sa prestanete učiť, je čas ísť. Čo som sa naučil ja v Digitasku mi ostane na celý život. Ďalšie práce ma len „prinútili“ a ukázali mi nové veci, čo tiež nie je na škodu.

Čo som tým chcel povedať ? Viz. obrázok nižšie 😀

217059_4168930233013_1132838614_n

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

 • Uberlofas

  nenyvazena znozka lacnych stereotypov.

  • Marian

   Mna tiez bavi podnikanie a jedine, co lutujem, ze som s nim nezacal hned po strednej, resp. ze som nezostal v Irsku, ked som dostal prilezitost. Nuz nevadi. Zivot ide dalej. A ano, nie je to pre kazdeho, ale ti, co na to maju by nemali sediet v zamestnani. Ak neskusis, nezistis ci na to mas alebo nie. Skusil som zamestnanie, ale nebavilo ma to. Dnes pracujem sam na seba a pre seba a som spokojny.

 • Johanides

  Su aj sikovni manazeri, ktori robia pre niekoho za plat a su spokojni, praca ich naplna a chodia tam radi. De facto podnikaju, neda sa takto generalizovat, kazdy nemoze podnikat a taktiez plati ze podnikanie nerovna sa uspech a peniaze. Moze to skoncit bankrotom a dlhmi.

  • polgari

   Diki za nazor. Samozrejme, manazer moze zarobit o vela viac ako podnikatel, ale stale robi pre niekoho a ten niekto sa ho moze zbavit. Cele to je o pocite. Nieco budujes si z toho stastny a naplna ta to. V idealnom pripade vo firme budes cely zivot a cely zivot budes robit co ta bavi a budovat sice nieco nie vlastne, ale dobre. Horsie je, ak nieco vybudujes, zmeni sa majitel alebo management a poslu sa kade lahsie a usilie a „dielo“ je prec. Podnikanie je nie pre kazdeho. 

 • Veronika Pizano

  Drzim palce. Podnikanie ozaj nie je pre kazdeho, o to viac si viazim tych, co to robia dobre po vsetkych strankach.

 • Martin

  Pán Polgári, v podnikaní je Váš šéf každý klient a to, že sa o 13:00 v utorok idete okúpať na hodinku je síce možné, ale ako podnikateľ viem, že neraz som sa musel venovať mojej práci aj počas víkendov, kedy sa tí zamestnaní kúpali celý deň. Článok je napísaný pútavo a motivačne, ale neodzrkadľuje skutočný a reálny život podnikateľa. Zároveň mi nepríde napísaný objektívne. 🙂

  • polgari

   Zdravim Martin, dakujem za feedback. Verte mi, ze viem ake to je robit o 7:30 do 23:00 skoro kazdy den 🙂 Akosom napisal, to kupanie cloveka moze lahko dobehnut 🙂 Zelam vela uspechov a ak by nieco, som tu pre vas.

Copyright © 2016 Štefan Polgári