Deti a peniaze pri výchove. Ako to nepokaziť?

Pred pár dňami som sa dostal do komunikácie na Facebooku. Riešilo sa tam, že malý chlapec už podniká a aké to je super. Viesť deti k podnikaniu a pochopeniu hodnoty peňazí je jedna vec, no zmeniť ich pohľad na svet iba cez modlu peňazí, mi nepríde úplne fér.

Peniaze ako „highlight“ aj môjho detstva

Nebudem klamať. Aj ja som bol v detstve vedený k tomu, že peniaze nerastú na stromoch a bol som na ne „zaťažený“ od kedy si pamätám. Dostával som vreckové a „budget“ na narodeniny. A s tými peniazmi som nejako hospodáril.

Moje ranné podnikanie spočívalo v re-sellingu Pokémonových kartičiek. Mal som asi 8-9 rokov, všade fičali Pokémoni a nálepky za 20 korún balíček. Môj otec mi však jasne a správne vysvetlil, že to je blbosť. Že zbierať predražené nálepky imaginárnych digitálnych zvieratiek nie je reálne zberateľstvo. Známky, autíčka, mince … to mala byť cesta.

Odhliadnuc od toho, že kúsok podcenil sociálny aspekt tejto aktivity a to, že som veľa kamošov rozhodne nemal, spravil dobre. Zobral som si z toho to, že deti sú relatívne hlúpe. Kúpil som si teda jeden balíček a zistil, že ak niekomu chýba do série nejaká nálepka, tak za ňu rád dá aj 20 korún. Za čo som si ja mohol kúpiť celý nový balíček. Takto som si rozbehol na základke v Dobšinej dílerskú sieť, zarábal cash … kým mi to nezatrhla mama s tým, že dcéra jej kolegyne už 2 týždne nejedla desiatu, lebo si odomňa nakupovala nálepky …

Samozrejme, vymýšľal som veľa nových biznisov. Od karamelových lízatiek (kde ma otec doslova vysmial a ja som plakal), cez nelegálny predaj súčiastok a nástrojov z dedovej dielne až po predaj originálnych audio pások z auta môjho otca. Všetky aktivity boli ale až príliš skoro odhalené a násilne (no legitímne) ukončené.

Podprovať deti vo vlastných projektoch a nápadoch je kľúčové bez ohľadu na ich reálnosť. Vysmiať sa im je ako … smiať sa nápadom malého dieťaťa. Prvoplánové a zbytočne smutné.

Zdravý cit pre peniaze

Často sa vyskytuje názor, že rodičia doslova platia deťom za nejaké domáce práce a podobne. Alebo naopak, im dajú peňazí koľko chcú.

  • V prvom prípade berú deti peniaze ako modlu a to, že bez peňazí ani kura nehrabe.
  • V druhom zase nechápu, že peniaze nerastú na sromoch a nevážia si ich.

Ani jedne extrém nie je správny. A horší je ten prvý prípad. Stretol som sa s tým veľa krát. Proste človek nerobí NIČ zadarmo. Proste nič. Prečo by mal? Prečo by mal niekomu pomáhať? Prečo by mal na niečom participovať, keď z toho „nič“ nemá? A často za to môže práve výchova.

Úspešní ľudia vždy robili a budú robiť aj zadarmo

Vynechajme teraz „úspešných“ ľudí povolaním syn, politických zbohatlíkov alebo po-revolučných „podnikateľov“. Každý úspešný človek nejak začínal. A nikdy to nebolo tak, že by „nič nerobil zadarmo“, práve naopak.

Šport, školský časopis, dobrovoľnícka činnosť … proste je milión spôsobov, ako sa vypracovať, získať tie všemocné „kontakty“ a známosti. A nehovoríme len o peniazoch. Ale aj o prestíži a sebanaplnení.

Svet nás učí merať úspech cez peniaze, lebo je to jediná merateľná veličina, ktorá sa ponúka. Ale mať peniaze ako cieľ až príliš často nevytvára šťastných a úspešných ľudí.

Máte pocit, že známosti sa získavajú tak, ak budete vždy a všetko robiť len pre peniaze? Takto získate známosti akurát tak pri pive s podobne zmýšľajúcimi kamošmi.

Môžem vám zodpovedne povedať, že 99% mojich známostí a „konexií“ vzniklo pri niečom, kedy nešlo prioritne o peniaze.

Peniaze ako motivácia podnikať

Nebudem klamať a hrať sa na samaritána. Aj moje podnikanie je motivované peniazmi. A vždy bolo. Ale stále to bolo o tom, že som robil to, čo ma baví.

Skúsil som robiť pár projektov „pre peniaze“. Lebo proste to malo fungovať. Po utopených tisíckach hodín práce mňa, kolegov a asi 100-150 000€ spláchnutých vo víre internetu, som pochopil to, čo hovorí každá prvá strana motivačnej sračky knižky. Že robiť veci pre peniaze málokedy funguje a dnes, v roku 2020, musíte dať svojmu podnikaniu srdiečko ???? Ako napríklad Erika, ktorá sama vybudovala Kytičkovo, ktorému dáva extrémnu pridanú hodnotu.

A k tomu, aby dieťa niečo reálne vedelo a milovalo, musí byť vedené od malička. Ak nie, zaradí sa do radu študentov vysokej školy, ktorí ani v 4. ročníku vlastne nevedia, čo budú robiť.

Hodiť zodpovednosť za smerovanie vašich potomkov na školu, je alibistické. Rodič musí dať dieťaťu čas. Rodič musí ukazovať svet a následne sledovať, čo má zmysel a čo nie. Rodič musí prebrať zodpovednosť za to, že ukáže deťom svet. Ako inak to má 13 ročný nabiehajúci puberťák „dať“?

Čím skôr dieťa pochopí, čo miluje a čo ho baví, tým skôr vie byť v niečom fakt dobré. A je to jedno, či sú to počítače, plávanie, alebo záhradkárstvo. Úlohou rodiča je identifikovať, čo je len zábavka na týždeň a čo zmysluplné smerovanie. A či bude z toho podnikanie, alebo práca, je hudba budúcnosti. Oba smery sú správne. No niekto je srdcom podnikateľ a niekto nie.

Ako k tomu pristúpim

Práve čítate môj blog, tak hádam môžem dať aj svoj názor, nepodložený štúdiami 🙂

  • Podporovať vlastné „projekty“ detí je asi to najlepšie, čo môžete spraviť. A je jedno, či budú zárobkové, alebo nie.
  • Viesť ich k tomu, aby mysleli na peniaze nie je zlé. Ale mali by to robiť ako doplnok a nie prioritnú motiváciu.
  • Kľúčové je, aby robili veci, čo ich bavia a majú perspektívu do budúcnosti. Nie len to, kde získajú čo najviac peňazí. Musia čím skôr pochopiť, že rozvojová (aj keď nezárobková) aktivita im dá 1000x viac, ako nejaká manuálna práca, na ktorej zarobia o pár € viac.
  • Brigády, čím skôr, sú samozrejmosť. Ale je dôležité, aby pochopili čo je rodina a čo je práca. Čo je samozrejmosť a čo možnosť.

Ideálne bude pre mňa ukázať deťom svet, v ktorom majú peniaze neodleliteľnú úlohu. Že proste existujú a stále budú. No motivácia k aktivite nemá byť iba v získavaní peňazí – peniaze si treba vážiť a nie po nich túžiť.

Deti treba viesť k získavaniu hodnôt a nimi sú aj peniaze. Hodnota sú vzťahy, spokojnosť, kamoši a „skill“ v nejakej oblasti. Musia vedieť povedať, že sú v niečom naozaj dobrí a baví ich to. A je jedno, či to je hranie hier na kompe, alebo koordinácia detí v krúžku po škole.

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári