Zjednodušenie života … ale prečo ?

Tomáš Mitana napísal blog o tom, ako by sa dal život zjednodušiť. Vybrať si niekoľko vecí, ktoré sú pre človeka najnevyhnutnejšie a tento počet dodržiavať. Zbavovať sa nepotrebného, minimalizovať.

Keď som si to prečítal prvý krát, povedal som si, že super. Ale pri hlbšom zamyslení som pochopil, že to nie je pre každého a že je to mierne zvrátená myšlienka. Neviem si predstaviť, že by som proste minimalizoval počet vecí, ktoré mám. Tak zhruba som si predstavil, že mám asi tisíce vecí. Áno, predstava, že by som to dal na stovečku je pekná, ale PREČO ? Načo sú ľudom byty, keď by mali 100 vecí. Neviem si veľmi dobre predstaviť reálny, praktický život s čo len 300 vecami, ktoré vlastníme. Trochu zvrátenou myšlienkou je, že mať málo vecí si môžu dovoliť iba bohatí ľudia.

Keď mi dá babka darček, tak jej poviem: „Sorry baby, ale toto musím vyhodiť, lebo je to už 124. vec a to si proste nemôžem dovoliť“, alebo „Baby, sorry, ale tvoj darček nie je pre mňa tak dôležitý, ako ostatných 123 vecí.“

Minimalizovať áno, ak by sa človek nechcel usadiť a mohol „vzít roha“ kedykoľvek. Áno, viem si predstaviť, že by som mal iba 100 vecí, ale nevidím dôvod v tom, aby sa človek obmedzoval. Neviem si predstaviť, ako by ma urobilo šťastnejším to, aby som vymedzil počet svojich vecí. Mať dobrý pocit z toho, že nič nemám? Áno, zbavovať sa nepotrebných vecí, predať čo nepoužívame. To je good point. Ale to, aké „slasti“ človek uprednostní je v jeho hlave a nie v tom, či má 5 alebo 20 párov ponožiek.

Čo som tým chcel povedať ? Ani neviem, ale prekladal som task „Reagovať na Mitanu už tretí deň“ 😀

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

 • Dobrý postreh! 
  Ľudia sa však príliš sústreďujú na konkrétny počet vecí. Pričom to nie je pointa. Treba si dobre odsledovať, kedy ten koncept, alebo systém v ktorom funguješ Ti dáva a v ktorom momente Ti už zo života skôr berie. Ak by to človek bral príliš upjato a nastala by situácia ako si popísal s babičkou, samozrejme že ten človek by bol prepnutý, pretože vtedy mu už ten systém fungovania berie a nie dáva. 

  V podstate ani nemám v čom s tebou nesúhlasiť, presne ako vravíš – nie je to pre každého, nie v každej etape života je to žiaduce (napr. človek v komentoch na mojom blogu vravel ako sa to nedá keď máš rodinu a bejby, s čím sa nedá nesúhlasiť), je to proste taký experiment, v ktorom si človek môže skúsiť fungovať. Ja som si skúsil a mňa baví 🙂

  Čo však nesúhlasím, je tá prečiarknutá myšlienka o tom, že je to iba pre bohatých. Myslím že práve naopak. Keď máš málo vecí, nemusíš servisovať mnoho vecí keď sa Ti pokazia (peniaze von), nemusíš kupovať nové modely vecí, keď Ti veci už zastarajú (peniaze von), nemusíš veci kupovať vo všeobecnosti (peniaze von). Zostane Ti práveže viac peňazí na iné veci, čo je veľmi fajn! 🙂

  BTW si dosť pretaskovaný, keď až po troch dňoch :-))

  • polgari

   No, pretaskovany … chcel som si najst kludnu chvilu 🙂 

  • michaldragan

   Mne sa paci ako to vysvetlil murcatko (myslim u seba na blogu), kde napisal nieco v tom zmysle, ze materialne veci sa daju nahradit zazitkom. T.j. babka ti nemusi dat hmotny darcek, moze ta zobrat niekde na vylet, do restiky atd. a namiesto hmotnej veci dostanes skor zazitok. Takze pocet veci nemusis nasledne minimalizovat. Co sa tyka poctu veci – myslim, ze u kazdeho je to individualne. niekto potrebuje 100 veci, niekto 500. V podstate ide skor u uvedomenie, ci potrebujem mat kopu veci, ktore nevyuzijem. ked si to vezmem na seba, tak su mi doma zbytocne 3 routre, ked 2 z nich su v krabici. ich sa mozem v pohode zbavit a nebudem mat z toho zly pocit, alebo sa citit menej materialny. 

 • Dusi

  Štefan, čokoľvek si človek dokáže predstaviť, dokáže aj uskutočniť. Ty zrejme máš slabú predstavivosť.
  A brať všetko ako dogmu,to je najväčší problém. Na svete absentuje zdravý rozum…

Copyright © 2016 Štefan Polgári