5 vecí o vydaní knižky bez vydavateľstva

Napísať knihu nie je ľahké. Ak to však dáte, nemusíte sa spoliehať na vydavateľstvo. Ja som jednu malú knižku už vydal a pár vecí ma pritom milo prekvapilo.

Konkrétne šlo o Super Affiliate Academy. Je to knižka o affiliate marketingu pre začiatočníkov. Predávame ju za celých 0, slovom NULA, Euro. Kľudne ju pošleme aj tebe, stačí požiadať 🙂 Nestáva sa často, že ma niečo v tomto prekrásnom svete prekvapí. Ja si stále všetko predstavujem ľahko, no tu som šípil problémy. Ale, mýlil som sa. Ako ostatne dosť často.

Obsah a grafické zalomenie nie je veda

Prvá vec bola, že som knižku napísal „ľahko“. Áno, je to teda tak na 80%, ale je 🙂 Done is better than perfect, že ano. To, že si musíte obsah napísať sami, asi viete. Ja som to ale nedramatizoval lebo som vedel, že to bude dobré, bude sa to páčiť, že bude zdarma a že to nie je môj životný grál. A hlavne som mal iné veci na robote.

Obsah akadémie sme robili najprv ako e-mailingový kurz. Potom mi napadlo, však sa to dá zalomiť (rozumej upraviť) aj do e-booku. A keď už máme e-book, prečo nespraviť aj reálnu knižku? Celé to nebolo drahé, myslím, že 200-300€ za profi grafiku ebooku aj knižky. Ak chcete kontakt, napíšte, pošlem. Alebo kuknite v tejto Facebook skupine, určite niekoho nájdete.

Zásoba 🙂

ISBN a Slovenská národná knižnica

Keď som to už skoro mal, napadlo mi, že by bolo fajn mať aj ISBN. Ako oň však požiadať? Koľko to bude stáť? Čakal som všeličo, len nie to, čo sa stalo. Napísal som tetuškám a ešte v ten deň mi odpísali. Čakal som 0 dní. Slovom, NULA! Odpísali mi … slza na kraji – zo štátnej inštitúcie, skoro hneď, že mám požiadať o pridelenie ISBN na tomto webe. Vyplnil som a čakal … čakal. Asi 3 dni. IBA 3 dni! A prišlo mi mailom ISBN na knižku aj e-book.

Smekám, gratulujem sebe aj celej galaxii, že toto šlo ako malo. A to som myslel, že budem platiť alebo to budem musieť „dať“ niekomu urobiť. A nič. Zdarma, hneď, ďakujem.

Tlač

Ja som si stále myslel, že to je nejaká veda. A nič 😀 Ak máte správne zalomenú knižku na tlač, proste to vytlačia. Do pár dní. Ja som zvolil Rasťa z Tlačiarne Bardejov. Robia to s láskou, odpisuje na emaily takmer hneď a všetko stále dopadlo tip-top. Tak isto som ich nemusel tlačiť 50 000 kusov ale 300 … kusov. Jeden kus príde na cca 2€, čož je mega. Čakal som viac. O veľa. Hlavne pri tak malom náklade.

Čierno-biela a farebná strana

Najnovšie skúsenosti s výberom tlačiarne pre tlač kníh

3/2018 sme riešili ďalšiu knižku. Oslovili sme pár tlačiarní a určite odporúčame AlfaPrintVarínsku tlačiareň, Tlačiareň Impress, Finidr z ČR, či Print4U z Košíc Komunikovali rýchlo, profesionálne a to je pre mňa dôležité.

Nakoniec sme však vybrali Polygrafické Centrum v Bratislave. Máme to blízko, vedia uskladniť knižky, hneď ma aj pozvali na stretnutie, kde sme si všetko prešli. Tak hádam budeme spokojní aj po dodaní kníh.

PRO tipy ako ušetriť na knižke:

  • Dajte si tlačiť vnútro čierno-bielo, ušetríte veľa
  • Farebne dajte len obálku a prípadne vybrané strany (partnerov, seba, fotky …)
  • Ak máte 150 a viac strán, skúste dať „tvrdý“ obal. Ja som dal len mäkký, lebo je knižka tenká

Vlastná distribúcia

Vydavateľstvo je dobré, aby knižku dostalo do obehu. A celkom si za to aj vypýta. A to nehovorím o tom, že si veľmi prísne vyberajú. Což celkom chápem, berú na seba zodpovednosť a náklady. Každopádne, ide do aj bez nich.

Priznám sa, u nás to je iné – knižka je zdarma, príde „dopyt“, zabalíme, pošleme. Ručne. Ešte že Nela, obchoďáčka u nás vo firme, chodí na cross fit, ináč by toľké knižky nedala 😀 Veci zdarma a ešte dobré veci zdarma, idú rýchlo.

Ako sa to však robí poriadne?

  • Necháte si urobiť jednoduchý, predajný web na knižku. Odprezentujete ju a umožnite rovno online nákup. Veľmi pekne to má urobené napríklad Fitness Diár. Kto im robil web, netuším.
  • Systém sám vytvorí objednávku aj faktúru, pošle info klientovi a umožní zaplatiť cez kreditku, internet banking alebo dobierkou
  • Aby ste to nemuseli posielať ručne, stačí sa dohodnúť s fulfillmentovým skladom – a budú ti posielať za vás. Odporúčam Peťa a Fulfillment.sk – sú to profíci. Zaplatíte si za miesto v sklade, jednotkovú cenu za „poštovné“ a balné a všetko vybavia za vás. Nemusíte nič riešiť, len sa sústrediť na propagáciu knižky.
  • Svoj web napojíte na fulfillment a proste keď príde objednávka, tak ho automaticky pošlú a vybavené. Ešte v ten deň. Ušetríte čas aj peniaze.

Propagácia

Toto je už na vás 🙂 Či už máte Facebook stránku, web stránku … proste musíte získať platiacich návštevníkov 🙂

Good luck a hlavne, keď chcete, píšte! Vydať to potom nie je až taký problém 🙂

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári