Prečo používať a nebodaj platiť (!) za cloudové riešenia

Jednak preto, že som už dávno nič nepublikoval na blog a stále som nepredbehol vo vyhľadávaní (content is not dead!) Tibora Polgáriho, slávneho utečenca, tak som sa rozhodol zhrnúť pár vecí ohľadom cloudových riešení. Hádam jedného z tých 3 čitateľov blogu článok zaujme.

Screenshot_1

Už od nepamäti človek snil o tom, že si bude môcť všetky svoje dáta, veci, súbory a prácu uchovávať niekde v „oblakoch“. Bude jedno, ktorý komp, tablet, mobil, práčku zapne, stále bude mať k dispozícii to, čo potrebuje. Bez USB kľúčov, bez diskiet.

dropboxNebol som výnimkou a keď som sa v roku pána 2012 registroval do Dropboxu, svet zrazu začal dávať zmysel. Už to prestalo byť len o Google Drive (pamätníci vedia, že vtedy ešte Goole Docs) a manuálnom uploade. Viem, viem. Mohol som si urobiť nejaké FTP a neviem čo, ale ja som človek, ktorý je v týchto veciach lenivý a nechcelo sa mi pozerať viac ako 3-minútový tutorial na Youtube. Proste Dropbox som nainštaloval, urobil mi priečinok a bolo to. Nemusel som riešiť nahrávanie. Proste som si zvykol mať všetko nie v dokumentoch, ale v špeciálnom priečinku s automatickým uploadom. Doteraz spomínam na to, ako som získal prvé 500MB bonusy. Gamification zafungoval a ešte dnes uvádzam príklad ako stačil len „jeden like, jeden tweet a prihlásenie sa do newslettera“ a 1,5GB ako bonus bol na svete.

Odvtedy mám všetko na Dropboxe. Ak by som hodil komp z okna, zobral by som iný, nainštaloval Dropbox, prihlásil sa, počas asi 2 dni (:D) a mal by som všetko zosynchronizované. Predsa len okolo 120 GB je dosť veľa.

google_driveOkrem toho používam ešte aktívne Google Drive, kde mám zase všetky jednoduchšie tabuľky a dokumenty. Samozrejme, ich office nezvláda väčšie veci ako zmluvy a pod., ale pre bežné veci stačí. Cloudom sa dá čiastočne nazvať aj Google Chrome. Tu sa zase stačí prihlásiť a všetky záložky a údaje mám prístupné kdekoľvek a kedykoľvek. Ani bez jedného tohoto riešenia by som si nevedel predstaviť efektívne fungovanie.

 

Tento týždeň som sa regol aj do Microsoft Office 365. Ten nový office je fakt super. Fičí rýchlo, zapína sa rýchlo. Síce sem-tam padne, ale stále lepšie ako OpenOffice, ktorý mi neuveriteľným, intergalaktickým spôsobom pil krv. Zatiaľ mám len testovaciu verziu mesiac free, ale určite si za to zaplatím. Prečo?

adobe_creative_cloud_logotype__10713879Ono niekto už len z princípu za veci ako Dropbox, Google Drive, Office, Windows, Adobe … neplatí. Však prečo by mal, keď sa to dá stiahnuť. Ja som však v poslednej dobe začal veriť na karmu. Áno, smiešne. Proste čo dáš, dostaneš. Ani ja by som nebol rád, ak by som makal na nejakom softe a nejakí majstri športu by ho proste ukradli a dokonca na ňom zarábali. Hlavne narážam na Illustrator, Photoshop a pod. Áno, aj Adobe má Creative Cloud a za pár € mesačne sa dá získať legálna kópia programu, cez ktorý zarábate často nemalé peniaze. Výhovorka, že „Nedám pol milióna za fotošop“ už neplatí 

Dobrým príkladom je aj to, ak si majitelia portálov, ktoré priamo zarábajú na AdSense (alebo proste display reklame) inštalujú Adblock …

facepalm

 … raz príde deň, kedy im „dá karma z otočky do hlavy“ napríklad v podobe obľúbeného banu na AdSense.

Koľko ma to teda vyjde?

 • Dropbox – 10 USD – 9€ mesačne (balík + 100GB)
 • Google Drive – 10 USD – 9€ mesačne (ten priestor v princípe nepoužívam, ale proste 10€ za to mesačne dám, lebo by som bez toho stratil desiatky hodín mesačne)
 • Office 365 – 10,40€ (ďalšia vec, bez ktorej by som nič nespravil)
 • Adobe Illustrator – 22€ mesačne (aj keď nie som grafik level 500,  ušetrím kopec času a financií, ak malé grafické veci nemusím delegovať)

Všeho všudy 50€. Veľa? Málo? Neviem. Podľa mňa za tie ušetrené hodiny času to stojí. A to nehovorím o tom, že ak si platíte napríklad za Illustrator, či Office, máte všetky aktualizácie free, a teda to šlape. Vždy. Windows mám origo v notebooku a všetko fičí jak raketa.

Nakoniec pár modelových príkladov. Dajme tomu, že si účtujete 10€ na hodinu

Používanie Open Office

 • Pomalé zapínanie – cca 3 sekundy na jeden dokument – 10 dokumentov denne – 200 dokumentov mesačne – strata 10 minút- 1€
 • Zisťovanie „ako sa to tu k*rva robí“ – cca 5 minút – 1x denne – 20x mesačne – 100 minút – 17€
 • „Môžete mi to prosím poslať v .doc? Súbor .odt mi prečíta zle“ – 5x mesačne – riešenie chyby, debug – 30 minút – 5€
 • Celková mesačná strata 19€ (cena Office 365 – 10,40€)

Používanie Dropboxu a Google Drive

 • Automatický upload a získanie direct linku k súboru – 10x denne – ušetrí čas (pridávanie prílohy, ak nič, upload na FTP alebo niekde inde) – 30 sekúnd na akciu – 300 sekúnd denne – 6000 sekúnd mesačne – 17€
 • Zálohované veci na disku – rozbitie – nevyčísliteľné
 • Ušetrenie času prenášaním súborov na USB – 1x denne 3 minúty – 20x mesačne – hodina mesačne – 10€
 • „Prečo ten USB kľúč k*rva nefunguje?“ – 5x mesačne 15 minút – 21€
 • „Ach jaj, som už v tých 500 verziách dokumentu stratený“ – 10x mesačne po 30 minút – 5 hodín – 50€
 • Celková mesačná strata 98€ (cena Dropboxu a Drive – free alebo od 10 USD)

Používanie Adobe cez Creative Cloud

 • práca s programom 120 hodín mesačne – zisk 1200€ (a to si žiaden profi dizajnér menej ako 20€/hodinu neúčtuje … )

Stačí? 🙂

Čo som tým chcel povedať?
Cloudové riešenia sú cesta. Čím skôr si na nich zvyknete, tým lepšie. A ak podnikáte, v hocičom, určite by ste neboli radi, ak by vás niekto okrádal. Prečo to teda robíte vy? Prečo neoceníte prácu vývojárov aspoň tými 9€ mesačne za Dropbox, či Drive? Bez tých programov by ste sa často nezaobišli a to, že sú zadarmo nebráni tomu, aby ste ich podporili.

 

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári