Ako fungujú hyper-mega-super start-upy alebo príbeh Goldee

O Goldee som počul na nejakom niečo-campe v Connecte v Bratislave. Rozprávalo sa tam o priam intergalaktickej aplikácii, ktorá sa pre tento projekt pripravovala. Prezentujúci Goldee vykreslil ako vec, čo spasí svet. Svet, ako taký, bez nej zanikne. Reku OK, dovtedy som o tom nepočul ani potom, ale budiš. Bez každého statupu zahynieme. Na to som si už ako tak zvykol.



Čo je však zaujímavé – podľa Startupers.sk Goldee vyzbieralo na formou crowdfundingu okolo 200 000€ a znenazdajky to chlapci zabalili. Nejdem sa navážať do nikoho, nepoznám ich. Ale sú z „Košicoch“ takže to budú určite super hlopci. Skôr je to fakt pekný príklad toho, ako to nemá fungovať. Mali veľké oči.

original

Najali si údajne až viac ako desiatky ľudí (!). Neviem si predstaviť, čo robili, keď nemali ani prototyp. Treba však uznať aspoň to, že peniaze zrejme „rozbili“ zlým manažmentom a nie tunelovaním.

Za celý ten čas a peniaze nedali do kopy ani prototyp. Na čom teda robili? Šperkovali appku? Podľa prezentácie v Connecte mali k jednému screenu appky aj desiatky „pixel perfect“ pripomienok. Na to sa čas našiel. Proste sa venovali nesprávnym veciam.

Každopádne, ukázalo sa tu presne to, na čom nie len start-upy, ale aj firmy a živnostníci krachujú. Zamerali sa na nesprávne veci. Riešili marketing neexistujúceho produktu, zdroje a pozornosť investovali do boh vie čoho. Neriešili vývoj, cenotvorbu, developing produktu, logistiku, support, záruky … riešili veci, o ktorých sa dá pekne rozprávať na konferenciách. WIN pre nich nebol mať produkt, ale mať veľa zamestnancov a bullshitovať na konferenciách a campoch. „Makáme na tom. Je nás už viac ako 30!“ – ostáva nám len pogratulovať.

Takýto scenár sme mohli vidieť čiastočne aj v sitcome Silicon Valley. V jeden deň mal projekt obrovskú párty a o pár týždňov už balili švestky. „Došli prachy od investora, tak sa majte“. Inak, ak ste sa dočítali až sem, tak si určite Silicon Valley pozrite. TOP seriál.

maxresdefault

Veľmi múdro to povedal Vít Vrba z Webnode a platí to aj pre nás: 

Já jsem nad tím přemýšlel a říkám si, co to vlastně česká startupová scéna je. Řeknu spíš to, co to pro mě není.

Není to pár křičících lidí na sociálních sítích, kteří si myslí, že podnikají. Ani si nemyslím, že to je 20 technologických firem, o kterých se píše v pár médiích, kde se vytvořila mikrokomunita, která chodí a plácá se po zádech.

Čo som tým chcel povedať?

Nie som nejaký master-jedi-yoda-schwarzenegger level 5000 v biznise. Ale pri projekte musíte mať priority. Samozrejme, sem tam sa potešiť je dobré. Udržať si náladu, urobiť pár tričiek a pod. Ale treba myslieť na to, že investovať akékoľvek prachy do toho čo bude po „tom“ sa bez „toho“ neoplatí. Áno, aj tu platí 80/20. Tých 80% sa robí ľahko a s pliesňou piesňou na perách. No zvyšok je stres, plač a panika. To ale na prezentácii nevyzerá dobre, preto to spravme až potom …

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári