Krutá pravda a skúsenosti s operáciou a výberom krčných mandlí laserom v dospelosti

V prvom rade – je to peklo. Mal som časté angíny, a preto som sa rozhodol (po odporúčaní lekára na ORL) nechať si vybrať krčné mandle. Nič som si o tom nepozeral, veď deťom vyberajú mandle ako na bežiacom páse. Ach, ako ďaleko som bol od pravdy… Tento článok píšem pre všetkých, čo sa na to chystajú alebo práve plačú do vankúša po operácii. Pripravte sa na 3 týždne agónie a beznádeje.

ABY BOLO JASNÉ
Ak potrebujete dať mandle von, nemáte na výber. Proste to spravte. Prejde to, len sa pripravte na muky a 2 týždne bolesti. Stačí sa na to pripraviť a reálne vedieť, že to proste kratšie nebude. Ak vám to odporúčal lekár, urobte to. Ja som bol na hranici „idzem-nejdzem“, tak som šiel. Mal som na výber. Ale vy, ak vlastne nemáte, choďte do toho. Ale pripravte sa na to.

Po 5 dňoch pôjdem lyžovať. Realita? Ani po 3 týždňoch nie som fit

Čo som si myslel?

 1. Pohodička, vyberú, idem domov a po pár dňoch som spať v hre.
 2. O nič nejde, však to je bežná vec.
 3. Dobre znášam bolesť, ja to dám jak nič.
 4. Dám si MIG 400 a bude pohoda.

Realita?

 1. Je to peklo, extrém, apokalypsa. 
 2. Minimálne 10 dní po operácii bolo úplné peklo.
 3. 3 týždne potrebujete na to, aby sa dalo žiť “ako predtým”.
 4. Schudol som z cca 100 kíl na 92.
 5. Nevedel som piť, nevedel som jesť.
 6. Nech mi predpísali akékoľvek tabletky, žiadne nepomáhali.

Poznatky v bodoch, nejdem písať román 😀

 1. Operácia v narkóze je v pohode. Aj deň potom je v pohode, kým ste v nemocnici a prepustia vás. Peklo začne potom.
 2. “Drogy” z nemocnice fungujú prvý deň. Ja som šiel z Popradu 60 km s piešňou na perách, v Kauflande som si kúpil sendvič, zmrzlinu … pohodička, tabáček. A keď prídete domov, prestanú účinkovať “drogy” z nemocnice. A potom začne vaša realita na minimálne 2 týždne. 
 3. Prvý deň po operácii to začne. Neviete jesť ani piť, tak to bolí. Ja sa bojím oberov krvi, ale reálne by som si sám zaviedol kanilu a kúpil infúzie, keby som mohol.
 4. Krvácanie iba raz. Keď som prišiel z nemocnice, mal som v sebe ešte “štátne drogy”, tak som si dal párky, chleba, pohodička. Večer pozerám telku a cítim, že “dačo”. Do umývadla som vypľul pol deci krvi a začal panikáriť. O 11 v noci som nechcel volať kamošom´doktorom, tak som využil infolinku 112. Pomohli. Cmúľanie ľadu to fixlo do pár minút a chvala bohu mi to znova už nekrvácalo .
 5. Prehĺtanie je peklo. A nie len to. Bolí to celé. Vždy. Ale keď prehltnete, ide vám “odj*bať” dekel. Extrém. Až potom si uvedomíte, koľko prehĺtate denne. 
 6. Že zmrzlina. Neviete piť vodu alebo čaj, nie to ešte lízať a prehĺtať zmrzlinu. Kto vám s úsmevom hovorí, že “daj si zmrzlinu” by so zaslúžil facku z otočky. Je to ako keby vám odrezali ruku a niekto vám odporučil si dať Arabelin prsteň a zatočiť. Jednak sa to fyzicky ani nedá a nepomôže to. 
 7. Prvých 7 – 8 dní som len ležal a nehýbal sa. Vtedy sa to v kombinácii s liekmi dalo zniesť. Ale aj tak to bolo peklo. Dal som si Flector (ten pomáha), so slzami v očiach napil som sa a ležal ďalej. Nerobil som NIČ. Nevedel som ani sedieť za počítačom a niečo robiť, hoci to mám rád. 
 8. Noc je peklo. V noci som nevedel dýchať nosom (lebo opuch). Tak som dýchal ústami. Výsledok? Rana vám vysychá a každú hodinu sa budíte na to, že máte 10 nožov v krku. Žiletky, čepele, všetko. Ráno som normálne rozdýchaval tento báječný život, dával si obklady, rozmýšľal prečo som si to urobil a vzýval všetkých svätých. Sem tam som aj plakal. Extrémne to bolelo. Nepomáhali tabletky, nič. Proste peklo. 
 9. Riešil som rôzne tabletky a hľadal kombináciu. To odporúčam každému. Paralen, Flector, Novalgin, MIG 400, Aulin a ďalšie na predpis. Proste skúšajte v rámci povoleného denného množstva resp. čo vám povolí lekár alebo lekárnik. Ja som došiel na kombináciu Aulin každých 12 hodín a Flector 3x 2 tabletky (150 mg je maximum pri Flectore na deň).
 10. To, že vám zapácha z úst spálené mäso (po laseri) ani nebudete brať ako problém. Problém nie je ani to, že ste po pár dňoch ako zo zombie apokalypsy – výzorovo aj duševne. Ešte tomu dávate aj ten 3D efekt smradu okolo vás. Vašim problémom nie je odór … ale bolesť, ktorú ste ešte asi nikdy nezažili. 
 11. Ešte dodám, že ani po 3 týždňoch nebudete mať „chuť“ ako predtým. Máte takú čudnú pachuť v ústach a proste jedlo nechutí ako predtým. Hádam ma to prejde 🙂

Suma sumárum, výber mandlí je peklo. To, že použili laser, je jedno. Deti to dajú jak nič za 3 dni zrejme preto, lebo máju tie mandle menšie a inak zakotvené v dutine ústnej. Dospelák za 3 týždne.

A to si nemyslím, že som nejaká padavka, alebo precitlivelý. Chlap, Štefan, dub, stroj! Bežne sa mi v dielni stane tržná, sečná alebo akákoľvek otvorená krvácajúca rana. Dám rýchloobväz a robím ďalej.

Dni a týždne agónie

Pripravte sa na to, že to trvá dlho. Že budete ležať a nič nerobiť. Dlhé dni iba čakať na noc, kedy to bude ešte horšie. Je pravda, že mne sa doteraz nič vážne (klop klop) zatiaľ nestalo. Nemal som operáciu ani nič. Ale po tejto skúsenosti začínam zdravšie žiť, lebo toto už nechcem zažiť. 😀 A to nemám nejakú fyzicky náročnú prácu alebo šéfa idiota. Ja by som rád robil za PC, ale proste sa to nedalo. 10 dní sa nedalo nič iné, len kukať seriály a lamentovať nad rozhodnutím ísť na operáciu. 

Celková bilancia? 3 týždne si neplánujte nič iba pokoj na lôžku, ktoré sa stane vaším domovom. Ja osobne by som do toho už nešiel. Volím 3 – 4 ročne brať antibiotiká, ako prežiť toto. 😀 Fakt – extrém, peklo, brutál. 

Kto to ide prežiť alebo práve prežíva, tak držím palce. Túto skúsenosť si zapamätáte.

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári