Prirodzené VS. umelé SEO

SEO, SEO Optimalizácia, Optimalizácia pre vyhľadávače. Volajte to ako chcete. SEO dnes hýbe svetom a každý ho chce mať. Každý chce byť prvý a každý má na to svoj názor. Už dlhšie pozorujem toto bojové pole a všimol som si, že vznikli dva tábory, ktoré majú diametrálne odlišné názory na SEO.

Prví, koalícia, hovoria o tom, že to proste neexistuje, že je to mýtus a nikto naozaj nevie, ako to funguje. Áno, to je pravda. Súhlasím. Iba pár zasvätených v Sezname či Google vie, ako algoritmus na vyhľadávanie skutočne funguje. No nikdy nám to nepovedia. Koalícia zastáva názor, že stačí urobiť kvalitný web, produkovať kvalitný a zaujímavý obsah a ste za vodou. Ľudia budú na vás sami a prirodzene odkazovať, návštevníci sa pohrnú z vyhľadávačov a všetci budú šťastní.

Opozícia v podobe SEO optimalizátorov má však logickejšie argumenty. Zoberme si príklad ako vyšitý. Kto bude odkazovať prirodzene a rád na web o „plastových oknách“. Kto napíše blogpost o firme v Dolnej Hornej, ktorá predáva tak úžasné okná? Nikto. Síce má firma „Plastové okná Mrkvička“ úžasný web, úžasný kód, grafiku a aj si píše firemný blog, no aj tak nemusí byť ani na prvej strane. Prečo? Lebo na ňu nesmerujú odkazy. Koalícia však oponuje, že „bájna“ registrácia do katalógov nie je SEO. Že to je viac menej samozrejmosť. Ok. Regnime teda web do 300 katalógov. Bude na prvej strane? Na druhej? O mesiac? Rok? Nemusí. Čo ďalej? Ako predbehnúť web ktorý má zlú grafiku, strašný kód a je na prvom mieste na moje kľúčové slovo?

Však nemá ani poriadny obsah. Koalícia je v úzkych. Sebelepšie snaženie na webe ju nedostalo na prvé miesta. Stačí kúpiť pár odkazov, urobiť pár minisites, zapojiť sa do diskusií. Napísať a publikovať pár PR článkov. Že väčšina z toho je samozrejmosť? Ak áno, tak SEO naozaj neexistuje 😉 No vie pár Mrkvička či jeho webmaster, ako sa to má robiť efektívne? Nie dobre či výborne. Stačí efektívne. A práve to je to, čo by mal „SEO optimalizátor“ vedieť.

PS: SEO nerobím komerčne a netvrdím, že to viem. A kto tvrdí, že vie, tak klobúk dole.

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári