Na trhu majú zmysel aj ponuky „4€ za normostranu“

Stále dookola tá istá pesnička. Ako môže nikto dodať 1 normostranu textu za 3€? Prečo rozvracajú a kazia trh? Prečo … prečo!

Facebook skupina Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori je nekonečná studnica názorov a múdrostí. Dnes sa tam za a znova rozhorela diskusia, ako môže niekto písať za 3-4€ za normostranu. Že sa tým kazí trh. A že kto toľko platí copywriterovi, ani nie je človek. Hajz*l to je!

Nuž, máme tu demokraciu a trhovú ekonomiku, ktorá všetko neefektívne zahubí. Teda, ak nemáte červenú kravatu alebo tetu na daňovom.

Ak existuje dopyt, existuje adekvátna ponuka

K tomu sa nejak extra vyjadrovať netreba. Ak by ľudia nehľadali low-cost obsah a nedal sa vyrobiť, na trhu by neexistoval. Tak isto, ak nechcete dať za nové auto pár tisíc, jazdená Felda sa dá zohnať aj za 300€. A sťažujú sa auto predajcovia, že autobazár kazí trh?

Tak isto keď človek hľadá takých lacných ľudí je terčom obvinení, že hádam ani nepatrí k nášmu druhu. Prečo? Lebo má predstavu o tom, čo hľadá a chce svoj dopyt uspokojiť? Ak by sa nedal uspokojiť, trh by mu nedal odpoveď. Ako keby hľadal nové auto za 500€. No, ak sa mu niekto ozve, trh existuje a dopyt sa dá uspokojiť. Samozrejme, v adekvátnej kvalite.

Lacná práca na „východe“

Boli ste niekedy na východe? A to nie je oblasť za Trnavou. Napríklad v Michalovciach, Sobranciach a tak. Tam už zažili lepšie časy. Koľko tam zarábajú bežní ľudia? 500-600€ v čistom? A to musia makať jak šróby. Sám to viem, bývam a pochádzam z Dobšinej, kde robia chlapi v lese za 600€ 12 hodín denne. A robiť v lese, s motorovou pílou, to je kúsok iná sranda ako sedieť doma v papučiach za kompom.

Dovoľte malý prepočet:

 • mesačný časový fond na prácu 160 hodín
 • čistá mzda 600€ = v superhrubej (na faktúru) 1000€
 • to je celkovo 6,25€ na hodinu

Koľko sa dá napísať textu za hodinu? 2-3 strany? Dajme tomu že 2, takého už kúsok kvalitnejšieho textu. Pre info, normostrana, je 1800 znakov s medzerami. To je asi toľko

Bežný človek, čo mal jednotku z diktátov a vie písať na klávesnici, napíše 2 takéto normostrany textu za hodinu aj s tým, že si o tom niečo bude musieť prečítať. Koľko by dostal za to v práci? 3,13€ za normostranu. V superhrubej zmde. Čo je 1,9€ v čistom. A to by naňho ešte niekto kričal, že má dávať tých strán 5-6 za hodinu.

Stačí vystúpiť z komfortnej zóny a makať. S tým má veľa ľudí problém. Nerobia ak „nemusia“ a ak nad nimi nestojí nejaký idiot. Ale to je ich voľba. Prepočet ukazuje, že 4-5€ za normostranu, na faktúru, nie je ani zdieranie, ani vykorisťovanie, ale zvýšenie platu o 20-30% oproti štandardu.

Kvalita vína za 1,3€

Samozrejme, texty za 4-5€ za NS nemajú a ani mať nemôžu top kvalitu. Ale to od nich ani neočakávajme. Tak, ako prídem do predajni Dacia, tak nečakám, že Dacia Duster bude mať výbavu a kvalitu ako BMW X6, ktorého zadné koleso stojí viac ako Dacia Duster. A kazí Dacia trh? Človek dostane to, za čo si zaplatí.

Kto plače nad ľuďmi, ktorí „kazia“ trh, asi sám sebe neverí. Nevie obhájiť svoje ceny a to, koľko si pýta za svoju „kvalitu“. Áno, bude prichádzať o zákazky kvôli „tým lacným“. Prečo? Lebo to je zákon trhu. A áno, to čo dajú „lacnejší“ nebude také kvalitné ako jeho. Ale trh a dopyt to umožnil.

Chodia sa výrobcovia vína sťažovať na výrobcov „čuča“? Vína v plastovej fľaši za 1,3€ v akcii. No, nie, lebo majú iného zákazníka. A iného zákazníka majú aj normostrany za 4€.

Profesionalizácia

Každý musí nejak začať. Ako môže niekto začať písať a chcieť hneď 20€ za NS? No, nemôže. Lebo nemá kvalitu a musí sa to naučiť. Tak začne na 4-5€ za NS a postupne sa profesionalizuje, dospeje a zvyšuje ceny. Alebo aj nie. Chce stabilný príjem, urobí si proces, dodržiava termíny. Má stabilných klientov a stabilný príjem. A to dramaticky vyšší, ako „ostatní“. A to je zlé?

Aj ja som niekedy písal články a registroval weby do katalógov. Už to ale nerobím. teraz píšem zadarmo! 😀

Uzurpátor

Super slovo. Ako môže niekto platiť 4-5€ za NS a potom kľudne spať? No, napríklad ja. Lebo chcem texty, ktoré sú adekvátne tomu výkonu. Tak isto ako si nekúpim najnovší notebook Dell za 4 000€, ale repas za 500€, ktorý mi stačí.

Takže toľko k tejto téme. Každý dostane zaplatené a aj zaplatí za to, čo je adekvátne.

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

 • pišta na hrad! … je v dobšine hrad vôbec?

  • polgari

   nie, ale zrúcanín tam máme dosť 😀

 • No vidíš, niekomu sa zdá málo 3-4 € za NS – a tu aký profi copywriter, čo celý článok napíše celkom zadarmo. 😀

 • Michal Kacer

  Keď som idišiel z IT korporácie a začal ponúkať svoje IT služby ako freelancer, moja cena spadla z 90 EUR za hodinu na 10 EUR a to som bol ešte rád, že vôbec mám zákazku. Kvalita mojej práce bola rovnaká, len bez referencií by nikto nazaplatil viacej.

 • Vladimír Rejholec

  like

 • adambelis

  Neviem dost o problematike a celkovom nastaveni trhu a cien za normostrany texty. Ale uz len to ze porovnavas pracu copywrithera k drevorubacovi je celkom scestne. Na pisanie potrebujes o dost viac skillow ako na vyrub. Plus by si mal vediet ze porovnat podnikanie a zamestnanie je celkom dost iny žáner zárobku

 • Andrea Pilátiková

  Stále lepšie za 3€ písať články ako pracovať niekdy za pásom. Nemyslím si, že by to dajako kazilo trh ako si spomenul. Veď keď konkurencia stanovuje nízke ceny musia sa tomu prispôsobiť aj ostatní copywriteri, aby získali klientov, minimálne na začiatku kým si získajú dobré referencie.

Copyright © 2016 Štefan Polgári