Na trhu majú zmysel aj ponuky „4€ za normostranu“

Stále dookola tá istá pesnička. Ako môže nikto dodať 1 normostranu textu za 3€? Prečo rozvracajú a kazia trh? Prečo … prečo!

Facebook skupina Marketeri, copywriteri, SEO optimalizátori je nekonečná studnica názorov a múdrostí. Dnes sa tam za a znova rozhorela diskusia, ako môže niekto písať za 3-4€ za normostranu. Že sa tým kazí trh. A že kto toľko platí copywriterovi, ani nie je človek. Hajz*l to je!

Nuž, máme tu demokraciu a trhovú ekonomiku, ktorá všetko neefektívne zahubí. Teda, ak nemáte červenú kravatu alebo tetu na daňovom.

Ak existuje dopyt, existuje adekvátna ponuka

K tomu sa nejak extra vyjadrovať netreba. Ak by ľudia nehľadali low-cost obsah a nedal sa vyrobiť, na trhu by neexistoval. Tak isto, ak nechcete dať za nové auto pár tisíc, jazdená Felda sa dá zohnať aj za 300€. A sťažujú sa auto predajcovia, že autobazár kazí trh?

Tak isto keď človek hľadá takých lacných ľudí je terčom obvinení, že hádam ani nepatrí k nášmu druhu. Prečo? Lebo má predstavu o tom, čo hľadá a chce svoj dopyt uspokojiť? Ak by sa nedal uspokojiť, trh by mu nedal odpoveď. Ako keby hľadal nové auto za 500€. No, ak sa mu niekto ozve, trh existuje a dopyt sa dá uspokojiť. Samozrejme, v adekvátnej kvalite.

Lacná práca na „východe“

Boli ste niekedy na východe? A to nie je oblasť za Trnavou. Napríklad v Michalovciach, Sobranciach a tak. Tam už zažili lepšie časy. Koľko tam zarábajú bežní ľudia? 500-600€ v čistom? A to musia makať jak šróby. Sám to viem, bývam a pochádzam z Dobšinej, kde robia chlapi v lese za 600€ 12 hodín denne. A robiť v lese, s motorovou pílou, to je kúsok iná sranda ako sedieť doma v papučiach za kompom.

Dovoľte malý prepočet:

  • mesačný časový fond na prácu 160 hodín
  • čistá mzda 600€ = v superhrubej (na faktúru) 1000€
  • to je celkovo 6,25€ na hodinu

Koľko sa dá napísať textu za hodinu? 2-3 strany? Dajme tomu že 2, takého už kúsok kvalitnejšieho textu. Pre info, normostrana, je 1800 znakov s medzerami. To je asi toľko

Bežný človek, čo mal jednotku z diktátov a vie písať na klávesnici, napíše 2 takéto normostrany textu za hodinu aj s tým, že si o tom niečo bude musieť prečítať. Koľko by dostal za to v práci? 3,13€ za normostranu. V superhrubej zmde. Čo je 1,9€ v čistom. A to by naňho ešte niekto kričal, že má dávať tých strán 5-6 za hodinu.

Stačí vystúpiť z komfortnej zóny a makať. S tým má veľa ľudí problém. Nerobia ak „nemusia“ a ak nad nimi nestojí nejaký idiot. Ale to je ich voľba. Prepočet ukazuje, že 4-5€ za normostranu, na faktúru, nie je ani zdieranie, ani vykorisťovanie, ale zvýšenie platu o 20-30% oproti štandardu.

Kvalita vína za 1,3€

Samozrejme, texty za 4-5€ za NS nemajú a ani mať nemôžu top kvalitu. Ale to od nich ani neočakávajme. Tak, ako prídem do predajni Dacia, tak nečakám, že Dacia Duster bude mať výbavu a kvalitu ako BMW X6, ktorého zadné koleso stojí viac ako Dacia Duster. A kazí Dacia trh? Človek dostane to, za čo si zaplatí.

Kto plače nad ľuďmi, ktorí „kazia“ trh, asi sám sebe neverí. Nevie obhájiť svoje ceny a to, koľko si pýta za svoju „kvalitu“. Áno, bude prichádzať o zákazky kvôli „tým lacným“. Prečo? Lebo to je zákon trhu. A áno, to čo dajú „lacnejší“ nebude také kvalitné ako jeho. Ale trh a dopyt to umožnil.

Chodia sa výrobcovia vína sťažovať na výrobcov „čuča“? Vína v plastovej fľaši za 1,3€ v akcii. No, nie, lebo majú iného zákazníka. A iného zákazníka majú aj normostrany za 4€.

Profesionalizácia

Každý musí nejak začať. Ako môže niekto začať písať a chcieť hneď 20€ za NS? No, nemôže. Lebo nemá kvalitu a musí sa to naučiť. Tak začne na 4-5€ za NS a postupne sa profesionalizuje, dospeje a zvyšuje ceny. Alebo aj nie. Chce stabilný príjem, urobí si proces, dodržiava termíny. Má stabilných klientov a stabilný príjem. A to dramaticky vyšší, ako „ostatní“. A to je zlé?

Aj ja som niekedy písal články a registroval weby do katalógov. Už to ale nerobím. teraz píšem zadarmo! 😀

Uzurpátor

Super slovo. Ako môže niekto platiť 4-5€ za NS a potom kľudne spať? No, napríklad ja. Lebo chcem texty, ktoré sú adekvátne tomu výkonu. Tak isto ako si nekúpim najnovší notebook Dell za 4 000€, ale repas za 500€, ktorý mi stačí.

Takže toľko k tejto téme. Každý dostane zaplatené a aj zaplatí za to, čo je adekvátne.

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári