NÁZOR: čo máte proti PowerPointu?

Zase taký názor pre všetkých, čo niekedy niečo prezentujú. PowerPoint nie je zlo. Zlo je človek, čo s ním nevie robiť.

Tuším to povedal aj hlavný ovocinár, že PowerPoint je zlo. Tiež som to niekde znova práve zahliadol. Ale pre boha prečo?

Predstavte si, že idete na stretko s človekom, ktorý nemá tušenie čo robíte. To sa mi stáva pri affilite sieti Dognet až príliš často. Čo by som si len počal bez tej „hnusnej“ prezentácie?! Ľudia, uvedomte sa. Nie sme vo filme, kde stačí rozhadzovať rukami, kričať a byť cool. Takto sa veci ťažko prezentujú.

Power Point dobrý pomocník, ale zlý pán

Samozrejme, aj ja som chodil na vysokú školu, kde spolužiaci vyťahovali aj takéto skvosty. Na plač. Takto to fakt nemá vyzerať.

Obrážtek zo SlideShare

Prezentácia na stretnutí môže pomôcť a to dosť. Hlavne preto, aby ste povedali všetko, čo ste chceli. To vám máchanie rukami nezabezpečí. Nehovorím, že sa máte prezky (prezentácie) držať zubami nechtami. Ale proste si pekne a poriadne prejsť všetko, čo potrebujete a viete, že by človeka mohlo zaujímať.

Screenshot z mojej bakalárky z roku pána 2012

PowerPoint ako PDF maker

Nemusíte v PowerPointe šľahať tie sexy animácie a prechody. Väčšinou je lepšie urobiť statickú vec, ktorá sa dá exportovať aj do PDFka. Použiť PowerPoint ako grafický editor. Normálne cítim, ako grafici trieskajú klávesnice o monitor a preklínajú ma. Ale je to tak.

Robiť pekné prezky ale nie je sranda. Preto sa treba držať toho, čo urobil grafik. Ak ale viete, čo sú komplementárne farby a vektory, nemusí to byť až také zlé.

So znalosťou tohoto pekelného nástroja ušetrí čas každý. Grafik urobí šablónu, z ktorej si už budú ostatní len „skladať“. Grafik nemusí zalamovať donekonečna podobné veci a môže prokrastinovať iným spôsobom.

Prezentácie pre print a digitál

Pri prezentáciách na eventoch sa často v prezentáciách vyskytujú úžasné motivačné obrázky. Tie pri tlačenej prezentácii nepotrebujete. Pri printovej prezentácii, ktorú použijete v 90% prípadov, potrebujete záchytné body a de facto sexy „brožúru“, ktorú necháte klientovi po stretku. Nezabudnite tam pridať jeho logo a personalizovať to.

Základ sú pekné, čisté screeny a jasné informácie. A paradoxne, ani dlhší text nie je zlý. Tým myslím 30-40 slov a nie elaborát. A motivačné bullshity? Keď už trápny obrázok, tak aspoň s jasným, aj textovým posolstvom.

Čomu sa vyvarovať?

  1. Dlhým textom
  2. Editácii šablón – keď už si nejakú vyberiete, robte podľa nej
  3. Rozpixelovaným obrázkom – používajte veľké obrázky
  4. Zbytočným informáciám

Tajný hack – SVG vektor

Na toto som došiel len minule. Normálne, že si viete stiahnuť do PowerPointu vektor a upraviť ho. Farbu, veľkosť, všetko. Úplná paráda. Len treba sťahovať formát SVG. Urobil som dokonca aj animáciu, aby ste videli, aké to je úžasné.

via GIPHY

Ďalšie ťažké hacky

PowerPoint zvláda aj orezanie fotiek a obrázkov, priehľadné PNGčka, odstránenie pozadia a dokonca má aj pomocníka pri zarovnávaní a rozmiestňovaní vecí. Akože fakt, to pomôže aj tej kolegyni, čo má väčšiu starosť o svoje nechty ako o pixel perfect dizajn. A vie aj pekné grafy.

Kto pochopil tú ideu o SVG vektoroch tak iste šípi, že zvládne všeličo.

Robte prezentácie

Nie nudné, ale krátke, úderné, čo vám pomôžu. A kto hovorí, že je PowerPoint zlo, tak nech ďalej stráca čas vysvetľovaním a opisom toho, čo by obrázok dal za 2 sekundy.

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári