POZOR: 7 krokov, ako hacknúť mail na exspirovanej doméne

Krátke zamyslenie nad tým, že nechať exspirovať doménu, ktorú ste niekedy používali, nemusí by najlepší nápad.

Mám rád exspirované domény (áno, správne je exSpirované). Každý deň si ich pozerám cez nástroj REBORN.DOMAINS, ktorý som dokonca pomáhal developovať. Minule mi však napadla jedna vec. Vidím tam denne niekoľko desiatok „firemných domén“ ktoré sa niekedy používali aj viac ako desať rokov. Nechať padnúť takú doménu nie je úplne bezpečný nápad. Prečo?

Únik dát

Verím, že niekoho neinšpirujem, skôr upozorním. Keď necháte exspirovať doménu, tak s ňou nechávate na pospas osudu aj všetky emailové schránky. Áno, k starým dátam sa už nikto neostane, ale k všetkým novým môže. Ako?

Návod, ktorý pochopí aj Jožko z Giraltoviec. Preto si na to dávajte pozor.
  1. Odchytíš doménu
  2. Aktivuješ „doménový“ alebo „mailový“ kôš v hostingu a tým pádom všetky emaily, čo kedy na danú doménu chodili, začnú chodiť znova
  3. Ani nemusíš vedieť, aké presne maily niečo@doména.sk boli povytvárané. Proste všetko dostaneš na mail
  4. Tým zistíš, presné emailové adresy, čo doména mala
  5. Potom len prídeš na web, kde sa cez daný mail dá prihlásiť. To zistíš z mailov, ktoré ti chodia (newslttere, notifikácie a pod.)
  6. Resetneš si heslo, ktoré príde na tvoj novučičký email
  7. Gratulujem, práve si hackol konto pomocou emailu z odchytenej domény

„Registrovala som exspirovanú doménu eshopu a vytvorila som email info@. Z nich som zistila, že mám prístup na 123dodavatel.sk, CSkontakt.sk a na anglickú zoznamku, kde okrem fotiek a údajov boli aj správy dotyčnej osoby.“ reálny príbeh od kolegyne xKatky.

Fakt si dávajte pozor

Kým necháte doménu exspirovať, zistite, či náhodou nepoužívate mail z danej domény. Ako sami vidíte, je veľmi ľahké to zneužiť. Dlho som rozmýšľal, či takýto článok napísať ale verím, že sa nájde viac ľudí, ktorí si na základe neho dajú pozor ako tých, čo sa to pokúsia zneužiť. A tiež verím, že to veľa ľudí už robí a ľudia by si preto mali dávať pozor.

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári