NÁVOD: domáce sušené mäso – home made beef jerky

Trošku sa to na tomto mojom blogu zvrhlo a píšem o všeličom. Nuž, ale o tom je blog. Tak teraz tu máme niečo pre gurmánov, miesičov aj turistov. Ako spraviť doma TOP sušené mäso.

Keďže si stále 2x prepočítam, čo a ako, tak som zistil, že keď si kúpite sušené mäso z eshopu, stojí 2x toľko, ako keď si to spravíte doma. Keď si ho kúpite na pumpe alebo v podniku, stojí aj 3-4x toľko. Ušetríte desiatky €. Za to môžete mať desiatky starých mobilov. Ale to som odbočil.

Urobením sušeného mäsa doma ušetríte aj 70% nákladov
Výhody domáceho riešenia
  1. Viete 100% čo je to za mäso
  2. Čo presne do toho dávate
  3. Kedy a za akých podmienok
  4. Môžete to mať 100% eko-bio-super-hypernova-antivegan-raw-paleo-ikea
Nevýhody:
  1. Keď sušeného mäsa zjete veľa (což sa určite stane) môžete mať kúsok kŕče (nie z mäsa, ale z korenia a sójovky)
  2. Takže bacha na množstvo
  3. No a musíte tomu dať asi fšeho-fšudy 2 hodiny času. Budete musieť obetovať 5-6 častí 2 a pol chlapa alebo Big bang. Ináč v pohode.
 Návod jak oči

1. Robil som to s kamošom Miškom. Super dizajnér a kóder, ale nemá čas, tak ani nedávam backlink.
2. Základ je mäso. Nečakane. Ideálne hovädzie, čo najčistejšie a najdrahšie. Dôležitejšia je čistota. Tuk tomu veľmi dobre neurobí.

Hovädzie, nejaké, neviem aké

Hovädzie, nejaké, neviem aké

 

3. Išli sme cestou pomletia. Ono sa to dá aj nakrájať a aj doma (odporúčam to dať predtým do mrazničky a mať fakt ostrí nôž). Prípadne vám to, ak sa máte sexy úsmev  alebo kamoša v mäsiarni, vedia nakrájať na mašinke na šunku. Pomleli sme to 3x, aby to bolo čo najjemnejšie.

Mlynček jak oči

Mlynček jak oči

 

4. Pomlieť, to vám pomelú aj v mäsiarni. Nemusíte mať doma mlynček. Ale nekupoval by som polotovar. Treba si vybrať mäso a dať si ho pomlieť. Tie ružové, predom namleté zubné pasty sú o ničom.

Mleté mäsko. Niekto by ho zjedol už teraz

Mleté mäsko. Niekto by ho zjedol už teraz

 

5. Potom si pridáte sójovku. My sme mali tú lacnú, pseudo sójovku. Ale už babka vraveli, že na sušené mäso nie je dobrá drahá, ale tá lacnejšia sójovka. Nedávajte jej veľa, aby ste s mäsom mohli potom pracovať. Pridajte aj Worchester, korenie, soľ podľa chuti. Nič viac. Ja som pridal aj škrob, aby sa s tým ľahšie robilo, ale nemyslím, že to malo nejaký efekt 😀 Priebežne chutnajte. Však to poznáte. Odstáť to nemusíte nechávať, keďže máte mleté mäso.

6. Miško vyvinul technológiu s alobalom a valčekom, tak prikladám fotky. Proste musíte z toho mäsa urobiť placky a šupnúť ich do sušičky na ovocie. Dajte si pozor, aby plátky neboli hrubé, ani tenké. Hrubé sú hnusné a tenkú sú ako čipsy. Treba sa s tým pohrať. PRO TIP: Lepší je drevený, ako umelohmotný valček. A sušička? Stačí aj tá najlacnejšia.

Malá gulička mäsa

Malá gulička mäsa

 

Rozvaľkané

Rozvaľkané

 

V sušičke

V sušičke. Ten alobal je tam len na premiestnenie placky. Dajte ho dole!

 

7. Ako dlho to má byť v sušičke ani pán boh nevie. Na vašom mieste by som to robil ráno a priebežne cez deň kontroloval. Obecne to trvá 3-6 hodín. Podľa typu sušičky, spracovania mäsa, konštalácie hviezd a volebných preferencií. Tiež odporúčam „rotovať platne“, lebo to, čo je dole, bude suché a hore surové. Takže ich priebežne vymieňajte. Nenechajte si vyschnúť úplne. Ale radšej viac, ako menej, nech vám to vydrží. Nakoniec som to zbalil do malých vzduchotesných sáčkov.

Po vysušení

Po vysušení

 

Mňamka

Mňamka

 

Keď jerky, tak už len domáce! 🙂

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári