ZO ŽIVOTA: 9 HR tipov od non-HR človeka

Robil som už neuveriteľné 3x výberká človeka do firmy. Keď niekto urobí 3 logá, weby, alebo PPC kampane, už si píše „senior“. Takže, aj ja som už HR manager senior! Čo som sa pri tom naučil?

Znova opakujem, že tento blog je môj majster stück. Je taký, ako ja. Napísaný rýchlo, ako jedna z pondelkových úloh. Check, DONE! Neviem, prečo by som mal písať ultimátne 50 stranové blogy plné balastu. To nie som ja. Koniec úprimnej vložky, utierame slzu a ideme na to.

Štefan HR managerom

Nie som zástancom teórie, čím viac ľudí vo firme, tým som väčší šéfko. Počet zamestnancov je v praxi dobrý tak na pohonievanie si na večierku. Dôležitý je výkon firmy, ale o to teraz nejde. Hľadal som už affiliate managera (820 lajkov), programátora (126 lajkov), mediálca (nenašiel som), sales manažérka (183 lajkov). Stavil som na úprimnosť, priame informácie a cielenie. Čo som sa pri tom naučil?

1. Suchý inzerát, suchí ľudia

Toto som si v celku overil. Hľadať v marketingu nindžov, yodov a Pikačuov síce vyzerá dobre, ale nie je to to, čo pritiahne ľudí. Tak isto ani strojový inzerát s odrážkami nie je úplne fit. CVčka z Profesie (hoci tam bol inzerát taký istý, ako na landing page) boli iné – suché. Nájdite svoj vlastný štýl a pridanú hodnotu.

2. Buďte úprimný

Ďalší PRO TIP pre vás: buďte úprimní. Nepíšte plat dohodou, keď máte jasnú predstavu. Počítač a mobil nie sú firemné benefity! Keď má pozícia aj svoje úskalia, proste ich napíšte. Nie sme v zlatých rokoch osemdesiatych, kde stačilo chodiť do roboty. Proste napíšte o čo ide, úprimne, zo srdca, z pera profesionála a kompetentného človeka.

Každý job má „kostlivca v skrini“. Vytiahnite ho, kým je čas. Nejde o to, či vystrašíte človeka hneď na začiatku. Ide o to, aby ste o mesiac znova nehľadali niekoho nového.

via GIPHY

3.Dobrým inzerátom filtrujete a získavate čas

Prečo venovať inzerátu čas? Ak ho napíšete sucho, príde vám 500 CVčiek. To chcete? Nie, nechcete. Chcete filter. Chcete ľudí, čo si prečítali váš inzerát. Preto keď som ho písal ja, rovno som odchytil ľudí, ktorí boli na mojej vlnovej dĺžke. To chcete, chcete ľudí čo sa k vám hodia. Teda pokiaľ nie ste IBM alebo AT&T kde idete na objem. Snažte sa preto čo najviac o uchádzačovi zistiť ešte pred pohovorom. Ušetríte čas.

4. Testovacie zadanie a otázky hneď v prvom maily

Páči sa CVčko? Ja som mal 3 doplnkové otázky, ktoré znova ešte viac priblížili to, či sa človek na pozíciu hodí. Sledujete kedy odpisuje, ako, či pouziva diakritiku a 300 ďalších vecí, čo by mal človek spĺňať. Až potom ide pohovor s TOP výberom. A následne, dáte TOP výberu testovacie zadanie. Rovnaké – na doma. Na druhom kole už budete mať len pár kusov, ktorým ukážete firmu a preberiete testovacie zadanie.

via GIPHY

5. Na pohovore buďte uvoľnený

Človek má dosť aj bez toho, aby ste boli nervózny aj vy. Tiež by som na prvom „rande“ neriešil kolegov. Ak máte pocit, že sa má niekto k uchádzačovi vyjadriť, nechajte to na druhé kolo. U nás som to stále riešil len ja, lebo som hľadal dvojičku k sebe a niektoré moje aktivity.

6. Usmievajte sa

Ja som šiel stratégiou usmievania hneď od začiatku. Človek potom povie o sebe viac a získate lepší prehľad. Proste sa človek prestane na niečo hrať. Ušetríte čas a aj nedorozumenia.

via GIPHY
 

7. Otázka „Kde by ste sa videli o 3 roky“ s DODATKOM

Ono, túto otázku dáva každý, no ja som to poňal inak. Položil som ju a hneď som sám dodal „No viete, ja by som chcel byť vedúci v detskom tábore. Neviem, či sa mi to niekedy splní, ale uvidíme“. Takto uchádzač úplne zmení svoju odpoveď, usmeje sa a povie naozaj, čo si myslí. A nie to, čo by ste chceli počuť. Takto získate prehľad o reálnej túžbe toho človeka.

8. Buďte úprimný a povedzte čo si myslíte

Nemám rád „zavoláme, ozveme sa“. Ja som mal naposledy asi 10 pohovorov a 3x som hneď povedal, že sa na to nehodia. Priamo na pohovore a snažil som sa im aj vysvetliť prečo. Neviem, či im to niečo dalo, ale mohlo by.

via GIPHY

Určite to je lepšie ako „ďakujem, ozvememe sa“ a už sa neozvať. Alebo napísať že „díkíčko Broňa, ale iná Broňa bola proste lepšia“. Prišli na pohovor, dali vám kus svojho života, tak je fér byť úprimný a skúsiť im dať aj kúsok vášho a dať pár tipov, ako ďalej. Možno sám človek neviem, čo a kde sa má nasmerovať. Paradoxne ho môžete usmerniť niekde úplne inde, ako k vám. Ale to je len dobre.

9. Nejedzte kofeínové tabletky pred pohovorom

Nuž, nepijem kávu, Rebull už neúčinkuje, tak som si doprial 4 kofeínové tabletky. Verte mi, počas pohovoru som prekonal asi 4 infarkty myokardu, 3 mrtvice a vypotil som asi 10 litrov vody. A to som bol za toho uvoľneného, ktorý sa usmieval a o nič nešlo 😀 Chvíľu som reálne uvažoval o tom, že poviem: „moment, musím si na 20 minút odbehnúť“ a dať si sprchu.

Čo som tým chcel povedať

HR nie je sranda, ale celkom ma to bavilo 🙂 Procesy sa dajú nastaviť aj tak, že nestrácate čas a nájdete toho, koho chcete.

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári