FLASHBACK: aké je opojné zarábať online

Minule som sa bol lyžovať a spomenul som si, ako som presne na tom istom vleku pred cca 10 rokmi „ťahal“ a rozmýšľal. Rozmýšľal, koľko že som asi dnes zarobil na webe. Či 1€ alebo nebodaj 2€.

Bolo to ešte pred „půjčkami“, Seznamom, SEO, doménami … nepoškvrnené dni. Pamätníci ešte vedia, že niekedy sa na mobil sťahovali hry cez „infrák“ alebo za 79 korún cez SMS. Obrázky, zvonenia, všetko fičalo a milovali sme ich.

Niekedy to bolo o tom, že keď mal niekto nový mobil, bolo sa na čo pozerať. Dizajn, systém a nakoniec obsah. Dnes? Čo by ste robili, ak by ste vzali do ruky cudzí mobil? Niekedy ste obdivovali techniku a dnes si pýtať vyskúšať nový mobil človeka ani nenapadne. Jediné, čo vás napadne je jeho majiteľ.

Mobilný content

Moje prvé weby boli teda o mobilnom contente.  Java hry (freeware) a nejaké obrázky na mobil. Weby fičali na freehostingu a na HTML šablóne postavenej na Front page. To už ani pamätníci nevedia 😀 O histórii webu ale nechcem hovoriť.

Na pobavenie – weby som mal na wz.cz. Nahrávali sa tam cez webové rozhranie štýlom: „Vyberte súbor z PC a nahrajte“. Tak som nahrával. Deň, aj dva, keďže súborov bolo mrte (stovky) a riešilo sa to po jednom. Žiaľ, v Dobšinej nebolo majstra, čo by mi vysvetlil vetu, čo bola vedľa tlačidla „Prehľadávať“ a to „Pre nahratie viacerých súborov naraz použite FTP“. Kto mal sakra vedieť, čo to je FTP? Furt Treba Piť? Fučí Tu Plyn? Fero Tlačí Papriku? Kto to mal vedieť 😀

via GIPHY

Pocit zarábania

Ono to je v dnešnom ponímaní až smiešne, ale vtedy som, a vlastne aj teraz, to beriem celkom vážne. Mal som proste nejaké nefyzické projekty, ktoré fičali samostatne a zarábali. Bezo mňa! Bez toho, aby som behal niekde po stavbe „ničil si kríže“. Bolo mi jedno, že koľko, ale proste to šlo a ide.

Ten pocit bol úžasný. Niekoľko krát za deň som sa logoval a pozeral, či niečo nepadlo. Normálne si pamätám, aké to bolo, keď sa to o niekoľko centov zvýšilo. Akože reálne kúzlo. Ten pocit v žalúdku, proste mega 🙂

via GIPHY

Aj keď som to vtedy nevedel, zarábal som cez affiliate. Na weboch som mal nejaké reklamy (iframe s dynamickým obsahom) a keď sa človek preklikol a zakúpil hru, obrázok alebo niečo podobné, mal som províziu. Brilantné! Samozrejme, ten affiliate program a ani celý trh s mobilným obsahom už v takej forme neexistuje. Tuším sa to volalo Crazy Tomato, ale už to nefičí.

Online svet je kúzelný

Preto som rád, že možno kúsok z toho zažívajú aj publisheri v affiliate sieti DOGNET. U mňa to bolo o to lepšie, že som mal vtedy málo rokov a že nikto na internete v okruhu 100 km nezarábal. Možno aj 200km 😀  Nebolo to ako dnes, že dobre že nie za ručičku vás niekto vedie, čo máte robiť. Nebol Facebook, Twitter, Youtube poriadne. Bol Internet Explorer, Front page, ICQ a chuť niečo robiť … a samozrejme tie veľké plány, čo s tými 500 korunami mesačne budem robiť 🙂

Dnes je to všetko o „quick win“, o rýchlych prachoch, o „pasívnom“ príjme. Všetci hľadajú cesty, ako sa vyhnúť „ceste“, hoci sa na nej môžu diať kúzla 🙂

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári