NÁZOR IT-čkára: displeje do rúk detí nepatria

Opäť jeden rýchly a subjektívny názor nepodložený ničím iným, ako názorom. Mobily a tablety, hlavne úplne malým, deťom nič dobrého neprinesú. Skôr naopak.

Hej hej, nie som psychológ, ani nejaký optimista z vysokej školy. Len úž pár rokov pozorujem, čo sa deje a sem-tam do mňa nejaká info narazí. Ani tú knižku Digitální demence som ešte nečítal, keďže nie je ako audiobook. Ale názov mi už napovedal dosť.

Aj ja som digitálna generácia

Keď som na strednej nebol na vysvedčení „vyznamenaný“, rodičia mi zakazovali počítač. Nebolo to nič príjemné hlavne, keď vyšla Mafia. Ale smutné je, že ich to neprestalo baviť ani keď som už reálne na počítači pracoval a tvoril, nie len sa hral.

Akože, mám super rodičov, ale toto bola podľa mňa chyba. Je treba sledovať, čo dieťa na kompe robí. Nehral som stále len hry, ale robil som si svoje prvé weby. A niekam ma to aj dostalo.

S tabletom je život jednoduchší

Ono, idem sám proti sebe. Je ľahšie šupnúť decku tablet do ruky a robiť čo iné. Hlavne v „modernej“ dobe, keď aj ja pracujem skoro celý deň … a ani ten Fejsbúčik sa sám ne-vy-re-freshuje. No ale veľa z vás už vie, že ľahké veci nie sú dobré. A „ľahko“ vychovať dieťa tiež nie je ideálne.

Tablety a multimédiá deti milujú. Ale je na rodičovi, čo mu dovolí a čo nie. A že to chce? Ja som tiež chcel hrať Mafiu a ani plač mi nepomohol. Celkom chápem, že si dieťa zvykne a že chytá záchvaty zúrivosti, keď mu tablet zoberiete. Už sa to deje? Tak to želám veľa šťastia. Závislosti sa všeobecne riešia ťažko.

Tablet je horší ako telka

Hej hej, nie len ja som fičal na televízore. Ani venovať sa tomu príliš nie je úplne múdre. Telka žrala čas a naučila nás po česky. Čo robí tablet?

Fakt milujem, keď príde nejakí rodič/babka/dedko/okoloidúci a začne že „aké je to dieťa úúúúžasné, ako vie ten tablet ovládať!“ Gratulujem. Vaše dieťa nevie nakresliť rovnú čiaru a nevie rozprávať. Ale vie si zapnúť Máša a medveď. To sa do života hodí.

Nevie držať v ruke farbičku, ale vie „kúzlo“ a teda vyfarbovať veci ťukaním do displeja. To, že niečo neviete VY a dieťa vie neznamená, že to je dobré. Aj šňupať koks sa dá naučiť rýchlo a ideálne pre vývoj to zrovna nie je.

Opica vs. tablet

Určite ste už videli videá, že aj opice sa naučia robiť s tabletom. Existujú dokonca appky pre mačky! Je to tá schopnosť, čo od dieťaťa čakáte? Že si vie niečo zapnúť? Že netuší, odkiaľ sa berie svetlo, ale odoberá obsah 5874 „jútuberov“?

Touch-screen generation

Tento pojem sa mi veľmi páči. Touch-screen generation je proste fakt. Dnes, a vlastne už pár rokov, deti nevnímajú počítač ako my. A smutné je, že „touch“ im nič dobré neprinesie.

  • Motorika – ťukanie do tabletu je monotónna a motoricky nekreatívna vec. Opakujúce sa pohyby, v obývačke, v polo-šere, zrhbený. Už ste to niekde videli?
  • PC skills – veľa ľudí si myslí, že „taká je doba“. Ale hov*o je taká doba. Naučenie sa práce s tabletom decku nijak pri práci s PC nepomôže. Skôr naopak. Zažité jednoduché ovládanie môže byť problém pri práci s normálnym software-om.
  • Extrémne množstvo obsahu – denne prijímame extrémne množstvo podnetov. Nemusím byť psychológ aby mi došlo, že to asi nerobí dobre úplne nevyvinutému mozgu. Ak by to boli kvalitné informácie – návšteva lesa, vône, reálne zážitky – bolo by to iné. Čo je potom dôležité, keď je toho na tom displeji tak veľa?

Že ho majú všetci?

A? To, že je rodič idiot a dá decku na 5 hodín denne tablet do ruky neznamená, že to máte robiť aj vy. Že to chce? A? Ja chcem nové Volvo S90 a tiež ho nemám. Lebo mám rozum. Ale vaše deti rozum nemajú. Preto ste rodičia, lebo ho máte, alebo máte mať, vy!

Aj preto sa silou mocou netrepem z konca sveta zvaného Dobšiná do „civilizácie“. Tu sa deťom nedávajú tablety do kočíka a deti sa nehádajú o tom, kto má viac peňazí. Tu ide svet pomalšie. Tu sa dá robiť s dieťaťom to, čo je správne a nie to, čo vám rodičovi umožní ešte večer vybaviť 15 emailov.

PS: Áno, som pokrytec, áno, aj mne by to viac vyhovovalo. Len si treba uvedomiť to, že emaily, clear inbox, spokojný šéf alebo vyššia EBIDA dieťa nevychovajú.

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári