Viac ako 71% copywriterov píše pod 6€ za NS

Či sa vám to páči, alebo nie, niektorí ľudia chcú makať a nie vypisovať na Facebooku, aký je svet zlý.

Článok „Na trhu majú zmysel aj ponuky „4€ za normostranu““ vyvolal menšiu vlnu hejtovania, no až teraz tu mám dáta, ktoré som medzičasom získal. Pre jeden projekt som zháňal „databázu“ copywriterov. Zisťoval som, koľko stoja a tak. Náhľad dotazníka je stále k dispozícii. Predtým som im poslal info a video o tom, čo sa bude robiť. Ide o písanie textov pre katalóg produktov. Výsledok?

Viac ako 71% copywriterov píše pod 6€ za NS

Vzorka bola malá, to uznávam. Celkovo išlo o 59 ľudí, no ide o úzku skupinu ľudí a vzhľadom na ich celkový počet to nie je zlé. K výsledku prispieva aj to, že otázka znela tak, že tie texty musia aj vypĺňať do systému, nie len poslať ako „word“. Čo je ďalšia práca navyše. Celkovo bolo 42% Slovákov a zvyšok Česi.

Nefakturanti

Je pravda, že väčšina nevedela dať faktúru. A to skoro až 55%. Aký bol rozdiel v cene? Fakturanti písali priemerne za 6,4€ a nefakturanti za 5,8€. To nie je až taký dramatický rozdiel.

Nalejme si čistého vína

Áno, tí lepší nepíšu za pár €. Áno, vzorka bola malá. Áno, bolo to už „ohnuté“ vzhľadom na povahu práce. Ak by sa robila všeobecná anketa, asi by bola priemerná cena vyššia. Ale o koľko? Zase taká dráma by to asi nebola.

Treba si uvedomiť, že na trhu existujú začiatočníci a aj makači, ktorí naozaj drú a dávajú dobré výstupy za menej peňazí. Poznám takých grafikov aj kóderov. Celkovo urobia viac, ale majú stabilné zákazky, nemajú „okná“ a nemusia zháňať robotu.

Neplačte

Ak niekto tvrdí, že za 5€ sa nedá napísať TOP kvalita, istotne má pravdu. Ale ani chlapci z BMW nechodia vyplakávať do Dacie, že to nie je fér predávať nové auto za 6 000€. Tak isto ale zákazníci Dacie vedia, že asi im nespravia kávu pri servise a že dlhá cesta v Dacii nebude taká, ako v BMW.

Ale donesie ich aj Dacia do miesta určenia tak, ako BMW? Asi áno. Kupujú sa Dacie na pravidelné cesty do Nemecka? Nie.

Tak nehejtujme ľudí, ktorí robia lacnú prácu s adekvátnou kvalitou. Ak chcete TOP content, priplaťte si. Ak vám stačí taký, ktorý vás niekde dostane, nepreplácajte ho.

 

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári