HR: preklepnite si uchádzačov/kolegov cez fakt dobré a výpovedné online testy

Ako vždy, Štefan HR manager riešil nového kolegu. Ale išiel som na to tento krát dramaticky, lebo som sa naposledy celkom spálil. Prišiel som ale na super spôsob, ako doplniť dáta. Tie umožnia porovnávať uchádzačov a veľa napovedia.

„Obchodníci“ z nemenovanej personálky

Krátke intro, aby som bol úprimný. Snažil som sa získať nejaké info, ako to funguje a aké testy existujú. Nakoniec som získal možnosť dať vypracovať 2 testy – Multifaktorový osobnostný a Multifaktorový pracovný profil. Ponúkla mi to nemenovaná firma, personálka, za 40€ jeden test, dal som otestovať 5 ľudí, ale tak malo to stáť za to. A vlastne aj stálo. Všetko šlo super, až…

Joke bol v tom, že mi poslali výstupy ako PDF ale titulku nechali tak, ako im to poslal dodávateľ. Tak som si klikol na TCC online a zistil, že čo mi predali za 80€, som si tam mohol sám zadať za asi 24€… 😀 Nuž, Štefanko sa nechal napáliť. Tak som do nemenovanej firmy napísal, že nabudúce nech aspoň zmenia titulku.

TCC Online

Tak som písal do TCC, či ma oči neklamú. Neklamali. Skoro ma vystrelo, ale budiš. Keďže s testami som bol veľmi spokojný, teda s TCC a nie s personálkou, tak som im ponúkol spoluprácu. Vedel som, že budem písať tento blog, tak sme spravili deal. Všetci vo firme sme sa dali online zadarmo otestovať, zasmiali sme sa a niečo o sebe zistili. A ešte mi z tých testov, čo nám láskavo dodal preposlala personálka, urobili JOB MATCHING.

Takže píšem tento blog, lebo by som ho písal aj tak a chcem vám ukázať, aké sú tie testy super. Ale akože fakt.

Len vás poprosím – firma TCC sa orientuje na B2B a testy, kde sa testuje aspoň 4-5 osôb a viac. Nie je to o tom, že si to spraví jednotlivec. Dajte si overiť celú firmu, alebo kolegov. Stojí to reálne pár € – teda maximálne 200 CZK za test. Oplatí sa to aj pri aktuálnych kolegoch, lebo zistí, čo a ako. Ja som zistil, že je jedna kolegyňa introvert, hoci som si 2 roky myslel opak 😀 Budete vedieť, ako k nim pristupovať, v čom sú dobrí a naopak. 

Testy

Boli to 2 testy – osobnostný a pracovný. Prvý mal asi 30 otázok, druhý asi 90. Čiže dáta na vyhodnotenie sú. Dávam sem moje výsledky, ktoré boli hlavne v pracovnom smere smutné až neuspokujúce, no na 100% reflektovali realitu mojej povahy 😀 Hlavne pri pracovnom profile.

Majú aj iné testy – pre obchodníkov, manažérov, testy pozornosti… všeličo 🙂 Popozerajte na ich webe.

Pri osobnostnom teste (pridávam odkaz na celé PDFko z môjho testu) vyšla vlastne úplná pravda. 

 

Osobnostný test

 

A pracovný test? Tiež presný, úplne presný 😀 Až smutne presný, viď PDFko. Rýchlosť, voľnosť, kreativita, improvizácia 😀 Nikto z uchádzačov a ani kolegov nemal takto vyhranené vlastnosti.


Toto bola prvá časť. Vtipnejšia je tá druhá, ktorá ukázala presne aký som. Zistím problém a realizujem 😀 Žiadne ciele, orientácia, postup, nič 😀 Proste vymyslíš a ideš 😀 Nič nové, mal by som vedieť na čom zapracovať, ale…

…ale keď si urobila testy kolegyňa Katka, tak som skoro odpadol 😀 Samozrejme, dala mi potvrdenie a podpísala 87 stranový GDPR eco-terrorist-hyper-massive-friendly dokument, že môžem zverejniť jej výsledky. Vyšlo nám, že sme úplne rozdielni. Ale úplne, že úplne. Však sa pozrite.

 

 

A to je super, lebo ona je prvý reálny zamestnanec, ktoré som mal, do teraz mám a dúfam, že dlho budem mať 🙂 Keď hľadáte k sebe „dvojku“, hľadáte niekoho, kto vás doplní. A tu sme si to verifikovali až neuveriteľne 😀 Hlavne ten osobnostný, no aj ten pracovný je v podobnom duchu.

 

 

Kandidáti

Samozrejme, všetko som to robil hlavne pri výberovom konaní. Najlepšie je si dať testy vedľa seba a potom si to porovnať. Úprimne, testy nám dosť pomohli. Podľa pohovoru by sme zobrali s fleku jedného, no nakoniec sme zobrali iného.

Super vec je doplnková služba JOB MATCHING. Tam Katka volala s týpkyňou z TCC asi 20 minút. Spoločne nastavili kritériá a popísali ideálne vlastnosti zamestnanca a ich systém nám tých našich kandidátov zoradil do tabuľky. A viete čo sa stalo? Bolo to úplne naopak, ako sme čakali 😀 Preto je asi dôležité kúsok s nimi spolupracovať pri vyhodnotení.

Ja som si povedal, že „pche“ čo tam platiť, dám to sám! 😀 Ale zjavne som to nedal. Nakoniec sme vzali toho 77%, lebo kombinácia pohovoru a tohoto výsledku nás presvedčila.

 

 

Vyskúšajte a použite to

Čiže, čo ďalej? Nezabudnite na to, a fakt, dajte to spraviť kolegom. Bude to stáť pár € a možno vám to veľa napovie hlavne, keď sa nebude vedieť rozhodnúť. Či už pri výbere nových, alebo nasadení aktuálnych 🙂

Dočítané? Páčilo sa?

Keď napíšem niečo nové, pošlem o tom holuba. Priamo na mail!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

Váš email skončí v Mailchimp liste, ktorý používam na notifikácie o nových článkoch. Nič viac nedostanete, ani ak by ste chceli.

Chválospevy smerovať na:

Štefan Polgári

Mám rád rýchle riešenia. Radšej veci robím, ako sa o nich rozprávam a to oceňujem aj na ostatných. Pomôžem ako viem, stačí sa ozvať. Karma je zdarma a verte mi, DONE is better than perfect.

Copyright © 2016 Štefan Polgári